ŠKOLNÍ ŘÁD

 ŠKOLNÍ ŘÁD

 Svobodná lesní mateřská škola a základní škola Ráj, z.s.

 č.p. 67, Pracejovice, 38601

IČ: 08849218

Číslo jednací: ŠŘ/001/2024-2025
Spisová zznačka/skartace:SLMZS- školní řád 2024/2025      S5
Vypracovala: Mgr. Alena Baníková, ředitelka školy
Schválila: Mgr. Alena Baníková, ředitelka školy
Projednáno pedagogickou radou dne:  14. 8. 2024
Směrnice nabývá platnosti dne: 1. 9. 2024
Směrnice účinnosti platnosti dne: 1. 9. 2024

Na základě ustanovení §30,odst.1) zákona č.561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) v platném znění, a vyhlášky č.48/2006 Sb.o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, v platném znění, vydávám jako statutární orgán tuto směrnici:

Schváleno školskou radou dne: 14. 8. 2024

Za školskou radu potvrzuje předseda školské rady: Martin Chvosta – zřizovatel

Úvod 

Školní řád stanovuje základní pravidla vzájemného soužití ve škole, práva a povinnosti žáků, zákonných zástupců, pedagogických pracovníků, dalších pracovníků školy i dobrovolníků. Upravuje podmínky provozu a vnitřní režim školy, podmínky zajištění bezpečnosti, ochrany zdraví žáků, ochranu žáků před diskriminací a sociálně patologickými jevy. Upravuje podmínky pro zacházení s majetkem školy a zřizovatele školy. Stanovuje pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků a chování žáků. Vychází z Úmluvy o právech dítěte, ze školského zákona č. 561/2004 Sb., vyhlášky č. 48/2005 Sb., Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělání (RVP ZV) a školního vzdělávacího programu S otevřenou myslí do Ráje (ŠVP) v platných zněních. Pravidla vzájemných vztahů a chování jsou rozvíjena v rámci Velkého kruhu (pravidelného týdenního setkání všech členů školního společenství), žáci je společně s učiteli (průvodci) aktivně vytvářejí, diskutují o nich, hodnotí je a upravují. 

Preambule 

Vzdělávání je založeno na principech svobodných demokratických škol a níže uvedených zásadách, které jsou platné pro všechny účastníky: 

● Zohledňování potřeb jednotlivce, jeho zájmů a vnitřní motivace, jeho aktuální vývojové úrovně bez ohledu na chronologický věk a také zohledňování potřeb celého školního společenství. 

● Vzájemná úcta, respekt, názorová snášenlivost, solidarita a důstojnost všech účastníků vzdělávání. 

● Ochrana před diskriminací, agresivitou a nezákonným jednáním. 

● Svobodné šíření poznatků, které vyplývají z výsledků soudobého stavu poznání světa. 

Svobodně demokratická škola vytváří příznivé podmínky, díky nímž si žáci osvojují potřebné strategie učení, které je motivují k celoživotnímu učení. Učí se tvořivě myslet a řešit přiměřeně problémy, účinně komunikovat a spolupracovat, chránit své fyzické i duševní zdraví, vytvořené hodnoty a životní prostředí, být ohleduplní a tolerantní k jiným lidem, k odlišným kulturním a duchovním hodnotám, poznávat své schopnosti a reálné možnosti a uplatňovat je spolu s osvojenými vědomostmi, dovednostmi a kompetencemi při rozhodování o své životní cestě včetně profesního uplatnění. 

● Partnerství rodiny a školy, vstřícný, partnerský přístup učitelů, žáků i zákonných zástupců, otevřená komunikace a spolupráce, odpovědnost žáka za své vzdělávání.

Výkon práv a povinností žáků, jejich zákonných zástupců, zaměstnanců a dobrovolníků školy a jejich vzájemných vztahů 

Žáci 

Žák má právo:

● Na vzdělání podle školského zákona a školního vzdělávacího programu v platném znění. 

● Na uspokojování všech lidských potřeb na základě poznatků o jejich důležitosti a hierarchickém zastoupení. 

● Na výběr činností na základě své vlastní volby dle dohodnutých pravidel, sebeřízení a sebehodnocení své práce. 

● Na informace o průběhu a výsledcích svého vzdělávání. 

● Vyjadřovat se ke všem rozhodnutím týkajícím se podstatných záležitostí jeho vzdělávání. Pedagogický tým věnuje těmto vyjádřením odpovídající pozornost. 

● Zakládat v rámci školy samosprávné orgány, být volen a volit do samosprávných orgánů školy (Velký kruh, tématické kruhy), pracovat v nich a jejich prostřednictvím se obracet na vedení školy. Vedení školy má povinnost stanoviskům a vyjádřením školních samosprávných orgánů věnovat odpovídající pozornost. 

● Obrátit se na Velký kruh (případně příslušný kruh) nebo využít schránku důvěry umístěnou ve škole při potřebě řešit problémy související se školou. Velký kruh se schází pravidelně každý týden, ostatní kruhy v jimi stanovených termínech. Žáci mají možnost svolat při mimořádné situaci radu bezpečnosti (zejména při řešení konfliktů) a také mimořádný kruh (při závažné situaci vyžadující pozornost všech ve škole). 

● Na informace, podporu a poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání. Obrátit se na pedagogy, kteří mu poskytnou pomoc nebo radu, pokud se žák cítí v nepohodě. 

● Na otevřený přístup k informacím a činnostem, které podporují jeho všestranný osobnostně sociální rozvoj. Na ochranu před informacemi a činnostmi, které ohrožují jeho psychické a fyzické zdraví. 

● Na ochranu před všemi formami diskriminace, násilí a zneužívání. 

● Na vzdělávací postupy a způsoby ověřování dosažených výsledků a hodnocení, které vycházejí z individuálních vzdělávacích potřeb žáka. Každý žák má právo na vzdělání, jehož obsah, formy a metody odpovídají jeho vzdělávacím potřebám a možnostem. 

● Na zajištění dostatečného prostoru pro všestranný rozvoj osobnosti, pro vlastní aktivitu v poznávání, sociální komunikaci, volnou hru, dostatek odpočinku a volného času. 

● Aktivně se účastnit vyučování a všech činností školy podle společně dohodnutých pravidel a podmínek, navrhnout a samostatně nebo s pomocí pedagoga je i organizovat. 

Žák má povinnost:

● Účastnit se školního dne, řádně a včas chodit do školy. Žák je odpovědný za výsledky svého vzdělávání. Výuka probíhá na základě dialogu, vzájemného respektu a pochopení mezi učitelem, případně asistentem pedagoga a žákem. Formální i neformální způsoby učení jsou považovány za plnohodnotné způsoby poznávání světa, a to včetně volné hry. 

● Dodržovat školní řád a pravidla přijatá na celoškolním zasedání (Velkém kruhu), kde jsou aktuální pravidla oznamována, případně si aktuální pravidla přečíst na nástěnce ve škole. 

● Respektovat odlišnost druhých a vyvarovat se projevů netolerance. Dodržovat pravidla respektujícího soužití s ostatními lidmi. Je nepřípustné násilí vůči druhému, ponižování, zesměšňování a další formy omezování práv druhého (projevy šikany). 

● Plnit pokyny pedagogických pracovníků školy vydané v souladu s právními předpisy a školním řádem. 

● Respektovat pokyny k ochraně zdraví a bezpečnosti. Dodržovat během výuky i mimo výuku v prostorách školy a na akcích školy mimo budovu školy zásady bezpečnosti a hygieny. 

● Aktivně vystupovat proti bezpráví a ničení majetku. 

● Využívat prostory, zařízení a učební pomůcky školy tak, aby byly udržovány v pořádku. Vracet věci po ukončení činnosti zpět na místo, případně je očistit nebo uvést do původního stavu. Za poškození majetku školy bude vyžadována náhrada vzniklé škody. 

● Dbát dobrého jména školy. 

● Usilovat o konstruktivní řešení případných konfliktních situací ve škole. 

● Opouštět budovu školy během školního dne pouze s vědomím a svolením učitele či jiného pedagogického pracovníka. 

● Nenosit do školy věci, které mohou ohrozit zdraví či způsobit úraz. V této souvislosti je nepřípustné užívání návykových látek. 

● Zajistit si své cenné věci (telefony a další přístroje, větší obnosy peněz apod.) tak, aby nedošlo k jejich ohrožení, za případnou škodu škola neodpovídá. 

● Informovat vyučujícího v případě ztráty osobní věci. 

Zákonní zástupci žáků 

Zákonní zástupci žáků mají právo: 

● Na informace o průběhu a výsledcích vzdělávání žáka, na poradenskou pomoc školy nebo školského poradenského zařízení v záležitostech týkajících se vzdělávání. 

● Vyjadřovat se ke způsobu vzdělávání, rozhodnutím týkajících se podstatných záležitostí vzdělávání a pobytu jejich potomků ve škole. Na konzultaci s pedagogy v předem domluveném čase. 

● Zúčastnit se školního dne, a to po předchozím schválení Velkým kruhem, ve spolupráci s pedagogem se aktivně podílet na přípravě a průběhu vyučování. 

● Požádat o zdůvodněné uvolnění z výuky. Pokud je plánovaná absence delší než 5 dní, je třeba podat písemnou žádost řediteli školy. 

● Volit a být volen do Školské rady. 

● Vznášet podněty a připomínky k práci školy, pedagogickým pracovníkům, vedení školy a Školské radě, a to osobně či písemně řediteli školy, anonymně do poštovní schránky u vchodu do školy nebo na rodičovských kavárnách. 

Zákonní zástupci jsou povinni: 

● Zajistit řádnou docházku žáka do školy. 

● Na vyzvání pedagoga projednávat se školou závažné otázky týkající se vzdělávání a chování žáka. 

● Informovat školu o změně zdravotní způsobilosti, zdravotních obtížích žáka nebo jiných závažných okolnostech, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání. 

● Informovat školu o nepřítomnosti žáka ve vyučování, a to neprodleně, nejdéle však do tří kalendářních dnů od počátku nepřítomnosti žáka.

● Při zvýšené nepřítomnosti konzultovat s pedagogy zajištění optimálního průběhu vzdělávání, plnění povinné školní docházky. 

● V případě neomluvených hodin žáka na vyzvání projednat situaci se školou. 

● Řádně a včas platit školné dle platné smlouvy o vzdělávání. 

Pravidla vzájemných vztahů žáků, jejich zákonných zástupců a zaměstnanců 

● Pracovníci školy se řídí zásadami etického chování (viz etický kodex), dodržují právní normy, principy vzdělávání podle ŠVP, usilují o co nejvyšší kvalitu své práce. 

● Konzultace s pedagogy školy je možná po předchozí domluvě, v urgentních případech při vyzvedávání žáka ze školy. Pedagog má právo tuto konzultaci odmítnout, pokud je ve škole/družině jediný dospělý a musí zajistit péči o svěřené žáky. 

● Pedagog školy, který je určen jako konzultant pro žáky vzdělávané podle § 41, je povinen nabízet rodinám pravidelné osobní/telefonické/online konzultace, které poskytuje v souladu s metodickým doporučením MŠMT k individuálnímu vzdělávání žáka v ZŠ z 11. 10. 2016, čj. MSMT-27466/2016 a v souladu s pokyny ředitele školy. Ostatní pedagogové školy mu poskytují součinnost v péči o žáky především ve formě přípravy materiálů a odborných podkladů z předmětů, které učí, jsou-li o to konzultantem požádáni). Konzultant také spolupracuje s třídními učiteli žáků. 

● Podněty žáků jsou vyřizovány na celoškolním zasedání (Velkém kruhu). 

Bezpečnost a ochrana zdraví žáků 

● Žáci i dospělí jsou povinni chovat se tak, aby chránili zdraví své i ostatních a předcházeli úrazům a zraněním. 

● Pracovníci dbají na bezpečnost a ochranu zdraví žáků při všech činnostech školy. Poskytují žákům nezbytné informace k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví. 

● V rámci školního dne jsou respektovány fyziologické, psychologické i sociální potřeby žáků i dospělých. V rámci vzdělávacího programu je rozvíjena hodnota zdraví. 

● Dospělí i žáci jsou povinni se pravidelně účastnit školení BOZP a PO. 

● Ve škole i na akcích pořádaných školou je možné rozdělávat a používat oheň pouze se souhlasem a pod dozorem pracovníka školy. Ten je povinen poučit žáky o bezpečném chování a zajistit jejich bezpečnost. Také je jeho povinností zajistit bezpečné uhašení ohně. 

● Používání všech elektrických zařízení je možné pouze s vědomím a pod dohledem pracovníka školy. 

● Ve všech prostorách školy i na školních akcích je nepřípustné přinášet, používat či distribuovat návykové látky (zejména tabákové, alkoholické, omamné a psychotropní) a také pobývat ve škole a na školních akcích pod jejich vlivem. 

● Projevy šikanování, tj. fyzické násilí, omezování osobní svobody, ponižování, zneužívání informačních technologií k znevažování důstojnosti apod., jsou považovány za závažný přestupek proti školnímu řádu i proti základním principům školy. Všichni v Osvobozené základní škole mají povinnost zachovávat respektující prostředí školy. 

● Škola zajišťuje vnitřní kontrolu bezpečnosti prostor, dodržování pravidel chování a proškolování pracovníků školy v této oblasti. 

● Žák může poskytnout pomoc spolužákům v rámci svých možností, musí také informovat pedagogické pracovníky školy, aby potřebnou pomoc doplnili nebo zajistili. 

● Žák je povinen neprodleně nahlásit pedagogickému pracovníkovi zranění nebo zdravotní potíže své či jiné osoby, jichž byl svědkem. 

● Škola vede evidenci úrazů žáků i pracovníků, vyhotovuje a zasílá záznam o úrazu stanoveným orgánům a institucím. Při úrazu či zdravotní indispozici je nejprve poskytnuta péče postižené osobě, poté jsou vyrozuměni zákonní zástupci a je proveden záznam do povinné dokumentace. 

● V zájmu zachování čistého prostředí se všichni příchozí přezouvají v zádveří školy a myjí si ruce ihned po příchodu do školní budovy. 

● Na akcích pořádaných školou mimo budovu školy platí stejná pravidla jako v budově školy. 

Podmínky zacházení s majetkem školy 

● Škola dává všem účastníkům školního dne plnou důvěru a svobodu v užívání vybavení školy (včetně všech pomůcek, knih, her, nástrojů, elektroniky atd.). Všichni jsou povinni chovat se k vybavení školy šetrně tak, aby nedošlo k poškození, znehodnocení, ztrátě nebo odcizení. 

● U pomůcek, jejichž užívání vyžaduje předchozí vysvětlení postupů práce a bezpečnosti, je každý povinen se nejprve seznámit s pravidly bezpečného a správného užívání a toto seznámení stvrdit svým podpisem. 

● Pokud k poškození, znehodnocení, ztrátě nebo odcizení dojde, je osoba, která toto způsobí nebo zjistí, povinna neprodleně oznámit danou skutečnost zaměstnanci školy. Případnou škodu je třeba nahradit. Škola doporučuje rodičům zajistit pojištění žáka na způsobenou škodu. 

● Výše uvedená pravidla platí i pro majetek, který je škole zapůjčen nebo který je jí svěřen do péče (majetek zřizovatele, majetek pronajímatele školní budovy apod.). 

Pravidla pro hodnocení žáků 

● Hodnocení průběhu a výsledků vzdělávání a chování žáků vychází z naplňování cílů vzdělávání a dosahování kompetencí v jednotlivých oblastech a etapách vzdělávání a je podpořeno dosahováním očekávaných výstupů vzdělávání (dosahování očekávaných výstupů je průběžně zaznamenáváno do osobní karty učebního pokroku žáka). 

● Hodnocení žáků vychází z cíle podpořit u žáků v procesu učení autonomii a vnitřní motivaci, která je v systému vzdělávání Osvobozené základní školy podmínkou efektivního učení a východiskem pro dosahování cílů vzdělávání. Proces hodnocení integrálně vychází z bezpečného prostředí ve škole a zároveň je podporuje. Z těchto důvodů je hodnocení žáků založeno i na sebehodnocení. 

● Pro výroční vysvědčení a poskytování zpětné vazby v průběhu vzdělávacího procesu využíváme formu slovního hodnocení. Při hodnocení klademe důraz na vhodnou a výstižnou formulaci a používáme primárně pozitivní vyjádření (přístup, který podporuje budování pozitivního obrazu o sobě). Při hodnocení používáme popisnou formu bez subjektivních formulací. Cílem hodnocení je podat žákovi zpětnou vazbu k jeho učení a podpořit jeho pozitivní obraz o sobě, nikoli jeho porovnávání s ostatními. Při poskytování zpětné vazby se zaměřujeme jednak na oblast vztahů, cílů vzdělávání a klíčových kompetencí, ale i hodnot, ze kterých vycházejí, i na další výsledky učení a jeho proces. 

● Žák dostává zpětnou vazbu podle svých individuálních potřeb v průběhu celé edukace, zejména dosáhne-li pokroku na cestě k naplnění některého z výstupů/cílů vzdělávání/klíčové kompetence, nebo dosáhne-li znalosti/dovednosti uvedené v očekávaném výstupu/cílech vzdělávání/klíčových kompetencích. Na hodnocení se nepodílí pouze učitel, ale podporujeme žáky v tom, aby byli schopni především hodnotit sami sebe, a za významnou považujeme také vzájemnou zpětnou vazbu ze strany spolužáků. 

● Zákonní zástupci jsou o průběhu a výsledcích učební činnosti žáka informováni třemi základními formami: online přístupnou osobní kartou učebního pokroku žáka, konzultacemi a slovním hodnocením při výročním vysvědčení. Konzultace jsou nabízeny dvakrát do roka, a to každé čtvrtletí mezi půlročním a ročním hodnocením. V případě potřeby mohou být konzultace i častěji. Konzultace představuje setkání učitel – žák – zákonný zástupce a obsahuje reflexi dílčích hodnocení. 

● Ve slovním hodnocení při výročním vysvědčení se učitel zaměřuje na zhodnocení žákovy půlroční práce a na jeho pokroky, přičemž vychází z porovnání aktuální dosažené úrovně vzdělávání žáka s jeho předchozími výsledky. Při formulaci textu se učitel obrací přímo na osobu žáka. Při použití slovního hodnocení se výsledky vzdělávání žáka v jednotlivých předmětech stanovených školním vzdělávacím programem hodnotí tak, aby byla zřejmá úroveň vzdělání žáka, které dosáhl zejména ve vztahu k očekávaným výstupům jednotlivých předmětů školního vzdělávacího programu, ke svým vzdělávacím a osobnostním předpokladům a věku. Slovní hodnocení zahrnuje posouzení výsledků vzdělávání žáka v jeho vývoji, ohodnocení přístupu žáka ke vzdělávání i v souvislostech, které ovlivňují jeho výkon, a naznačení dalšího rozvoje žáka; je možné uvést také zdůvodnění a doporučení, jak předcházet případným neúspěchům žáka a jak je překonávat. Výsledky vzdělávání žáka na konci prvního pololetí lze hodnotit souhrnně za všechny předměty. Slovní hodnocení lze použít i pro hodnocení chování žáka. 

● Slovní hodnocení se na známky převádí pouze při přestupu na jinou školu na vyžádání zákonného zástupce nebo školy, na kterou se žák hlásí (víceletá gymnázia, střední školy), nebo školy, na kterou žák v průběhu povinné školní docházky přestupuje. Převod slovního hodnocení na klasifikační stupeň je realizován na základě pravidel pro hodnocení výsledku vzdělávání žáků, která jsou součástí přílohy tohoto školního řádu. 

● Podklady pro každé pololetní hodnocení shromažďuje učitel ve spolupráci s žákem v průběhu celého školního roku a vede si jejich evidenci: záznamy učitelů o průběžné práci žáka včetně skupinových aktivit, záznamy ze sebehodnocení žáka nebo portfolio školní práce žáka. Tento způsob hodnocení významně spoluvytváří bezpečné prostředí ve škole a podporuje vnitřní motivaci žáků. 

Převedení slovního hodnocení na klasifikaci

Stupeň 1 – výborný 

Dané činnosti dávají žákovi velký smysl a je v nich velmi aktivní a samostatný, při jejich zvládání využívá sebeřízení. Plně využívá své osobní předpoklady a velmi úspěšně je rozvíjí. Osvojené činnosti aplikuje tvořivě i bez dopomoci ostatních. Je v dané oblasti kompetentní do té míry, že ji může i předávat jiným žákům.

Stupeň 2 – chvalitebný 

Dané činnosti dávají žákovi smysl a je v nich aktivní a převážně samostatný, při jejich zvládání využívá sebeřízení, umí specifikovat pomoc, kterou potřebuje. Využívá své osobní předpoklady, které úspěšně rozvíjí. Jeho projev má jen drobné nedostatky. 

Stupeň 3 – dobrý 

Dané činnosti dávají žákovi menší smysl a je v nich méně aktivní, tvořivý a samostatný. Nevyužívá plně své schopnosti a lze určit oblasti, které mu chybí pro jejich úplné zvládnutí. Těchto oblastí si je vědom.

Stupeň 4 – dostatečný 

Dané činnosti zatím žákovi dávají jen velmi malý smysl a je v nich málo aktivní, při jejich realizaci neprojevuje zájem. Rozvoj jeho kompetencí v dané oblasti je zatím neuspokojivý. 

Stupeň 5 – nedostatečný 

Dané činnosti nedávají žákovi žádný smysl a je v nich zcela pasivní. Rozvoj jeho schopností v dané oblasti je neuspokojivý. 

Kritéria pro převedení slovního hodnocení na jednotlivé stupně klasifikace chování 

Stupeň 1 – velmi dobré 

Žák dodržuje pravidla soužití a ustanovení školního řádu. Chová se respektujícím způsobem k sobě i k ostatním. Ojediněle se dopouští drobných přestupků proti pravidlům školního řádu nebo pravidlům školy. Má snahu a dobrou vůli své nedostatky napravit, sám aktivně hledá možnosti vhodného řešení vzniklé situace. 

Stupeň 2 – uspokojivé 

Žák se opakovaně dopustí méně závažných přestupků proti školnímu řádu nebo pravidlům školy. Případně se úmyslně dopustí závažnějšího přestupku, ale má snahu své chyby napravit. 

Stupeň 3 – méně uspokojivé 

Žák se dopustí závažného přestupku proti školnímu řádu nebo pravidlům chování. Svým chováním a jednáním negativně ovlivňuje soužití ve třídě nebo škole. 

Celkové hodnocení žáka 

Celkové hodnocení žáka se na vysvědčení vyjadřuje stupni: prospěl(a) s vyznamenáním, prospěl(a), neprospěl(a), nehodnocen(a). 

Žák prospěl(a) s vyznamenáním, není-li v žádném z povinných předmětů stanovených školním vzdělávacím programem hodnocen na vysvědčení slovním hodnocením odpovídajícím stupni prospěchu horším než chvalitebný (2), průměr stupňů prospěchu ze všech povinných předmětů stanovených školním vzdělávacím programem není vyšší než 1,5 a jeho chování je hodnoceno stupněm velmi dobré. 

Žák prospěl(a), není-li v žádném z povinných předmětů stanovených školním vzdělávacím programem hodnocen na vysvědčení slovním hodnocením odpovídajícím stupni prospěchu nedostatečný (5). 

Žák neprospěl(a), je-li v některém z povinných předmětů stanovených školním vzdělávacím programem hodnocen na vysvědčení ve druhém pololetí slovním hodnocením odpovídajícím stupněm prospěchu nedostatečný (5). 

Žák je nehodnocen(a), není-li možné žáka hodnotit z některého z povinných předmětů stanovených školním vzdělávacím programem na konci prvního pololetí. 

Informování zákonných zástupců 

● Prostřednictvím individuálních konzultací s vyučujícími. 

● Online přístupnou osobní kartou učebního pokroku žáka.

 ● Na nabídnutých společných setkáních učitel – žák – zákonný zástupce (tripartita). 

● Pololetním vysvědčením a vysvědčením na konci školního roku. 

● E-mailem či další komunikací dle potřeby a domluvy. 

Uvolnění z tělesné výchovy nebo jiného vyučovacího předmětu ze zdravotních důvodů 

● Žák může být na základě písemné žádosti zákonného zástupce ze zdravotních důvodů uvolněn z tělesné výchovy nebo jiné oblasti vyučování. 

● Žádost o uvolnění z tělesné výchovy na celý školní rok je třeba podat v průběhu měsíce září nebo neprodleně po vzniku takového rozhodnutí lékaře. Žádost včetně lékařské zprávy podává zákonný zástupce prostřednictvím třídního učitele. Třídní učitel o podané žádosti vyrozumí příslušného vyučujícího tělesné výchovy a předá ji řediteli školy. O vyřízení žádosti vyrozumí třídní učitel zákonného zástupce. 

● V případě, že žák ze zdravotních důvodů nesmí při realizaci tělesné výchovy nebo jiného obsahu vykonávat pouze některé činnosti, podává zákonný zástupce žáka žádost o částečné uvolnění. K žádosti doloží vyjádření lékaře s uvedením rozsahu a doby omezení. 

Pravidla pro přezkoušení a hodnocení žáků vzdělávaných podle § 41 školského zákona (dále jen žáci v IV) 

● Na žáky v IV se vztahují stejná, výše uvedená pravidla tohoto řádu, jako na žáky plnící povinnou školní docházku standartním způsobem. 

● V souladu s metodickým doporučením MŠMT k individuálnímu vzdělávání žáků v ZŠ z 11. 10. 2016, čj. MSMT-27466/2016 (dále jen MD) je žákovi a jeho zákonnému zástupci školou přidělen konzultant, který je připraven se osobně pravidelně s žákem/rodinou setkávat. Konzultace odpovídají metodickému doporučení, škole poskytují průběžný přehled o průběhu a výsledcích vzdělávání žáka v IV. 

● V souladu s výše uvedeným MD konzultant spolu s žákem a zákonným zástupcem průběžně hodnotí dosahování očekávaných výstupů a průběžně je zaznamenává do osobní karty učebního pokroku žáka. Toto průběžné hodnocení je pak zahrnuto do výsledku žáka za celé pololetí (str. 10). ● V souladu se školním vzdělávací programem Osvobozené základní školy jsou osnovy koncipované jako očekávané výstupy, které zahrnují učivo pro delší časové období než jeden ročník. Škola v souladu se svou koncepcí preferuje výběr učiva žáky tj. vlastní vzdělávací plán žáka, kterým oblastem se bude v následujícím pololetí věnovat, ke splnění očekávaných výstupů. 

● Pololetní přezkoušení je vedeno na základě žákova plánu. Škola poskytuje okruhy k přezkoušení, pokud žák ve spolupráci se svým vzdělavatelem nevytvoří vlastní vzdělávací plán. 

● Přezkoušení není komisionální, k řádnému průběhu zkoušky stačí jeden pedagog určený ředitelem školy. 

● Škola volí formy přezkušování, které jí umožňují objektivně zhodnotit znalosti a dovednosti žáka. Jde o kombinaci prezentace, ústního přezkoušení, předvedení praktických dovedností, rozhovoru v cizím jazyce a předložení portfolia. 

● O hodnocení podle tohoto řádu rozhoduje pedagog, vychází z výsledků přezkoušení, předložených materiálů portfolia a průběžného hodnocení očekávaných výstupů konzultantem zaznamenaných v osobní kartě pokroku žáka. Přihlíží také k hodnocení vzdělavatele. 

Pravidla hodnocení žáků vzdělávaných podle § 16 školského zákona (dále jen žáci s IVP) 

● Na žáky s IVP se vztahují stejná, výše uvedená pravidla tohoto řádu, nad rámec tohoto řádu jsou zohledněna všechna doporučení uvedená v odborném posudku školského poradenského zařízení (např. PPP, SPC), případně doporučení pracovníka školského poradenského zařízení poskytnutá v průběhu školního roku zaslaná škole písemně, sdílená telefonicky nebo při osobní návštěvě. 

● Je-li žákům s IVP odbornými posudky školského poradenského zařízení (např. PPP, SPC) doporučen odlišný obsah a rozsah učiva, vychází škola při hodnocení z tohoto doporučení. 

● Při hodnocení žáka s IVP je brán zřetel na všechna doporučení uvedená v odborném posudku školského poradenského zařízení (např. PPP, SPC). 

Opravné a komisionální zkoušky a přezkoumání výsledků vzdělávání 

● Komisionální a opravné zkoušky se řídí § 19, 20, 22 a 23 vyhlášky 48/2005 Sb. v platném znění. ● Přezkoumání výsledků vzdělávání se řídí § 52 školského zákona v platném znění. 

Výchovná opatření 

Funkci výchovných opatření má ve škole nastavení preventivní kultury školy v této oblasti založené na koncepci demokratické školy, která vychází ze vzájemného respektu a z převzetí odpovědnosti za své chování na základě důvěry a vnitřní motivace. Tuto oblast ve škole podporujeme formou ocenění pozitivních projevů chování, ke kterému dochází buďto bezprostředně nebo na shromáždění školy. Součástí výchovných opatření jsou i pochvaly a opatření k posílení kázně. 

Pokud potřebuje některý žák nebo dospělý pomoc při dodržování dohodnutých pravidel nebo školního řádu, je to v odpovědnosti institucí školy v následujícím pořadí (podle závažnosti a důležitosti problému): 

● neformální mediace s přizvaným spolužákem nebo dospělým, 

● formální mediace v rámci Rady bezpečnosti / Krizovém kruhu, 

● řešení problému na shromáždění školy, 

● konzultace se zákonnými zástupci, jejich přizvání k řešení, 

● rozhodnutí ředitele školy. Pokud nelze daný problém vyřešit pomocí těchto opatření a nelze zjednat nápravu v rámci komunity školy, příslušný učitel nebo ředitel školy musí věc řešit se zákonnými zástupci žáka. V těchto případech je možné udělovat i formální napomenutí a důtky, které se zaznamenávají do dokumentace školy. 

Kritéria pro udělení výchovných opatření

 Tato kritéria mohou být změněna na návrh jednotlivých pedagogických pracovníků školy po projednání na pedagogické radě. Pokud se jedná o závažný přestupek proti ustanovení Školního řádu, nemusí být dodržena postupná škála kázeňských opatření. 

● Pochvalu třídního učitele uděluje třídní učitel za výborné výsledky v práci žáka. 

● Pochvalu ředitele školy uděluje ředitel školy za výtečné výsledky v práci žáka (např. za mimořádný projev lidskosti, občanské nebo školní iniciativy, záslužný nebo statečný čin…). 

● Napomenutí třídního učitele uděluje třídní učitel za přestupky a opomenutí (např. za nevhodné a neslušné chování vůči spolužákům a zaměstnancům školy, za počáteční projevy šikanování…). 

● Důtku třídního učitele uděluje třídní učitel za opakované přestupky a opomenutí (např. za opakované nevhodné a neslušné chování vůči spolužákům a zaměstnancům školy, za opakované počáteční projevy šikanování…). 

● Napomenutí ředitele školy uděluje ředitel školy za závažnější nebo opakované přestupky a porušování pravidel školy nebo ustanovení školního řádu (např. nepřístojné a nevhodné chování, které by mohlo v konečném důsledku ohrozit zdraví žáka a spolužáků či poškodit vybavení a majetek školy, neomluvené hodiny do 10 hodin…). 

● Důtku ředitele školy uděluje ředitel školy za závažné porušení pravidel školy nebo ustanovení školního řádu (např. za chování, které vedlo v konečném důsledku k ohrožení zdraví, bylo závažným projevem šikany, za vědomé a záměrné ničení majetku školy, 10 a více neomluvených hodin…). 

POUČENÍ O POVINNOSTI DODRŽOVAT ŠKOLNÍ ŘÁDU 

Školní řád je zveřejněn na webových stránkách školy: https://www.svobodnalesniskola.cz/ a dále je v písemné formě přístupný u ředitelky školy.

· Žáci jsou se školním řádem seznamováni vždy první školní den třídním učitelem, je k dispozici v Škola online

· Zákonní zástupci mají školní řád umístěný v aplikaci Škola online.

Závěrečná ustanovení 

1. Školní řád byl projednán na pedagogické radě 30. 5. 2022 formou podnětů a připomínek a nahrazuje předchozí znění z 1. 9. 2021. Seznámení se školním řádem tvoří součást vstupního a periodického školení zaměstnanců školy. Kontrola provádění jednotlivých ustanovení je součástí každoroční veřejné prověrky BOZP. 

2. Žáci a rodiče jsou v přiměřené formě periodicky seznámeni se školním řádem vždy na začátku školního roku, v případě přestupu v průběhu školního roku při nástupu žáka do školy. V průběhu roku je školní řád v platném znění k dispozici v zádveří školy nebo v elektronické podobě na webových stránkách školy.

3. Při úpravách školního řádu se vychází mimo jiné i z podnětů Velkého kruhu a Školské rady.

4. Kontrolou provádění ustanovení této směrnice jsou statutárním orgánem školy pověřeni všichni pedagogičtí pracovníci.

5. Přílohami školního řádu jsou: příloha č. 1 k hodnocení žáků, příloha č. 2 provozní řád, příloha č. 3 řády jednotlivých učeben.

6. Uložení směrnice v archivu školy se řídí Spisovým a skartačním řádem školy.

7. Směrnice nabývá účinnosti dnem 1. 9. 2024.

V Strakonicích dne: 14. 8. 2024                                         Mgr. Alena Baníková

     ředitelka školy